Sofora

Sofora

Co to jest Sofora?

Sofora z łacińskiego Sophora, styphonolobium japonicum znana również pod nazwami szupin i perełkowiec. Drzewo swoją historią sięga Chin, a w Europie sprowadzono je z Japonii. W zachodniej części Polski uprawia się soforę japońską, której wysokość sięga 20 m. Korona Sofory jest zaokrąglona, jej kształt tworzą lśniące, ciemnozielone liście, od spodu włosowate
Szupin traci liście w listopadzie, kwitnie od lipca do września. Wówczas na szczytach korony pojawiają się zwisające kwiatostany w kolorach białym lub żółtym, wydzielając doskonały zapach. Szupin wykorzystują pszczoły, jest on niezwykle miododajny.
Drzewo to potrafi się zaadaptować do każdych warunków glebowych, nie straszne są mu również zanieczyszczenia miejskie, stąd często spotyka się je w miejskich parkach, czy ogrodach. Ważne, by miejsce było nasłonecznione i odsłonięte od powiewów wiatru. Młode drzewka warto często podlewać. Niskie temperatury nie służą jej, niszczą młode siewki.

 

Właściwości i działanie

Sofora ma zastosowania dekoracyjne, wykorzystywana jest często w stolarstwie.

Najważniejsze są jednak jej zdrowotne właściwości.  W medycynie chińskiej roślina ta zaliczana jest do 50 najbardziej podstawowych ziół, wykazujących cechy lecznicze. Leczą nią hemoroidy, krwotoki w ginekologii, zaczerwienienie oczu, zawroty głowy, impotencję, hipogonadyzm. Kwiaty i owoce są wykorzystywane do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Perełkowiec zawiera witaminę P, tzw. rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne, leczy krwotoki, wspiera działanie układu krążenia, obniża poziom cholesterolu. Leczy nadciśnienie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i bakteriobójcze. Rutyna w perełkowcu ułatwia wchłanianie witaminy C. Pomocna w leczeniu chorób jelit, nerek. Stosowana na zakrzepy żylne oraz mrowienie i drętwienie nóg. Wzmacnia odporność, pomaga w leczeniu grypy.

Sofora występuje w naszym suplemencie z Ukrainy o nazwie: BeeProtected

BeeProtected pomaga w problemach z płucami i oskrzelami, zapobiega pojawianiu się chorób autoimmunologicznych.