Terapia małżeńska

https://youtu.be/AA16ncXwL1Y

 


Kontrola paszportowa

https://youtu.be/TqCtMNh2drw


Nie możesz spać? Spróbuj orgazm mózgu, czyli ASMR

Nie możesz spać? Spróbuj orgazm mózgu, czyli ASMR

 

Wyobraź sobie, że siedzisz sobie wygodnie w fotelu. Jest Ci odpowiednio ciepło i czujesz się bardzo komfortowo. W pokoju panuje półmrok - światło jest przyciemnione, a z prawej strony słyszysz szelest palącego się knota świeczki. Masz zamknięte oczy. Nagle z jednej strony czujesz delikatny powiew powietrza na karku, a z drugiej, na wysokości ucha, ktoś szepcze Ci cichutko coś, co przypomina tik tak...tik tak....tik tak.... Czy przeszedł Cię dreszczyk?

Jeśli tak to oznacza, że jesteś podatny na bodźce wyzwalające zjawisko ASMR. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić powyższego scenariusza zawsze możesz spróbować skorzystać z całej palety możliwości, by sprawdzić, czy posiadasz taką wrażliwość. Ale zanim o tym to…

 

CZYM W OGÓLE JEST ASMR?

 

Jest to skrót od słów autonomous sensory meridian response, oznaczających indywidualną reakcję na bodźce zewnętrzne. Jest to względnie nowe określenie, ale w sieci znane jest już pod hasłem "orgazm mózgu" i kojarzone z przyjemnym mrowieniem, którego doświadczamy w zbiegu różnych bodźców - wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Czasami wystarczy tylko jeden rodzaj bodźca np. słuchowy, ale dodatkowe bodźce potrafią wzmocnić ten efekt.

Ok, tyle regułek i definicji. Jak to wygląda w praktyce? Jak już było wspomniane, ASMR, czyli zjawisko występowania przyjemnego mrowienia na ciele, występuje indywidualnie. Nie na każdą osobę będą działały te same bodźce. Ba, na niektórych w ogóle nie ma mocnych i ciężko im doznać ASMR. Ja na ten przykład uwielbiam dźwięk delikatnego pukania w plastikowe opakowania, odkręcanie i zakręcanie butelek i słoiczków, odgłos ścinanych przez nożyczki włosów lub ciętego materiału. To tylko kilka z wielu przykładów, które wprawiają mnie w stan relaksu.

W sieci pojawiło się wielu autorów nagrań audio jak i filmów z tak zwanymi wyzwalaczami, czyli bodźcami mającymi wywołać te przyjemne ciarki. Twórcy ci są na tyle kreatywni, że potrafią wykorzystać każdy przedmiot, który trochę opukają, pozgniatają lub pogłaszczą, by zrobić odbiorcom prosto rzecz ujmując, dobrze. Często wystarczy też samo szeptanie i wypowiadanie łagodnym głosem pewnych słów lub dźwięków.  Popularne są też filmiki z tak zwanym odgrywaniem ról - twórca wciela się    w daną postać, dajmy na to fryzjera, mówi prosto do kamery tak, że mamy wrażenie, że patrzy nam prosto w oczy i zagaduje nas. A po co przyszliśmy do salonu, a co chcemy zmienić w swojej fryzurze itp. W tym czasie gładzi obszar wokół kamery tak, że mamy wrażenie jakby dotykał naszych włosów. Zwilża nam włosy, nakłada szampon, masuje głowę, ścina nożyczkami (moja ulubiona część) i suszy. Dźwięk i obraz są tak skorelowane, że mamy wrażenie faktycznego przebywania w salonie fryzjerskim.

Jest to naprawdę niesamowita rzecz, która pozwala oderwać się nieco od rzeczywistości, relaksuje i pomaga zasnąć. Nad kwestią ASMR trwają badania naukowe, których dotychczasowe wyniki sugerują, że zjawisko to pozwala nawet walczyć z depresją.

 

Skąd tyle o tym wiem? Mam na imię Paula i od lat jestem fanką nagrań audio i filmów wyzwalających ciarki w ten sposób. Od prawie 2 lat postanowiłam sama nagrywać filmy ASMR, które publikuję na moim kanale Paulenta ASMR na Youtube. Uwielbiam przygotowywać filmy z wyzwalaczami, które sama najbardziej uwielbiam, ale wciąż dzień bez słuchania ASMR jest dla mnie dniem straconym.

A Ty? Sprawdziłeś, czy jesteś podatny na zjawisko ASMR? Jeśli nie jesteś to nie poddawaj się – na pewno znajdziesz w internetowych zasobach wyzwalacze, które dostarczą ci orgazm mózgu! A może znałeś już to zjawisko i masz swoje ulubione wyzwalacze?